fbpx

Błędy podczas księgowania dokumentów

Podczas księgowania dokumentów mogą pojawić się błędy. Mogą wynikać z wielu przyczyn – braku odpowiednich danych, źle skonfigurowanego schematu księgowania lub źle utworzonego planu kont.

W takim przypadku program nie utworzy dekretu i pojawia się informacja o błędzie. Na pierwszy rzut oka niewiele mówi, ale jeśli zaznaczymy komunikat błędu i klikniemy w guzik Otwórz, pojawia się okienko z dokładniejszą informacją. Jest podany dokładniejszy komunikat błędu i informacja, której pozycji schematu to dotyczy.

W powyższym przykładzie widać, że błąd dotyczy piątej pozycji w schemacie księgowym, a błędem jest brak odpowiedniego konta księgowego.

Te komunikaty wynikają z ustawień programu przez producenta, albo powinny być oprogramowane w schematach przez firmę wdrażającą program. Może zatem też zdarzyć się, że będzie całkowity brak komunikatu – ale i tak powyższy zrzut ekranu jest istotną wskazówką dla konsultanta.

Może też pojawić się komunikat: ‚Object reference not set to an instance of an object’ lub po polsku: „Odwołanie do obiektu nie zostało ustawione na wystąpienie obiektu”. Sam komunikat oznacza tyle, że schemat, cecha czy task odwołuje się do jakiegoś składnika obiektu – a ten obiekt nie istnieje.

Przykładowo w księgujemy na konta wydziałowe 5xx z opisu analitycznego według pola CentrumKosztów. Chcemy tworzyć konto w takiej postaci: 500-CentrumKosztów.Nazwa – pole Nazwa ma być symbolem konta analitycznego, a cecha OpisAng ma być nazwą konta. Robimy to za pomocą schematu zaawansowanego i w polu Konto tworzymy taki zapis:

{true,KontoWgSymbolu(„500”), new SegmentKonta( Kontekst.CentrumKosztow.Nazwa, Kontekst.CentrumKosztow.Features.GetString(„OpisAng”))}

Tak wygląda to w całości:

Jeśli na opisie analitycznym dokumentu nie ma ustawionego Centrum kosztów, to podczas księgowania pojawi się powyższy błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.