Ustawienie różnych rachunków bankowych na dokumentach

Na dokumentach w programie Enova jest lista płatności. Oznacza to, że każda faktura zakupu, sprzedaży czy dokument ewidencji może mieć jedną lub więcej należności lub zobowiązań. Na przykład wystawiając fakturę sprzedaży, gdzie mamy kilka terminów płatności, można  ustawić to w takiej postaci:

Takie ustawienie pozwala w Ewidencji Środków Pieniężnych prawidłowo wykorzystywać raporty rozrachunków i Preliminarza Płatności.

Na kartotece kontrahenta możemy ustawić domyślną walutę, formę i termin płatności. Co jeśli potrzebujemy, żeby przykładowo zobowiązania wpływały na rachunek A, należności były płacone z rachunku B, a rozrachunki z pracownikami były regulowane z rachunku C? Albo jeśli chcemy, żeby płatności związane z oddziałem były przypisane do konkretnego rachunku bankowego? Jest to o tyle istotne, że generowanie przelewów jest dla konkretnego rachunku bankowego.
Do wersji enova 15.0 był tylko jeden domyślny rachunek. Jeśli na fakturze trzeba było wskazać inny rachunek niż zwykle, to trzeba było to zrobić ręcznie na formatce płatności:

Od wersji 15.0 można wykorzystać następujący mechanizm: Na definicji sposobu zapłaty możemy wskazać cechę, która wyliczy ewidencję środków pieniężnych, która ma się pojawić na dokumencie.

Oczywiście wcześniej należy taką cechę utworzyć. Musi to być cecha do tabeli Platnosc, zwracająca referencję do EwidencjiSP:

W algorytmie tej cechy możemy utworzyć dowolne wyrażenie, zwracające właściwą ewidencję. Poniżej przykładowy kod, który dla należności z faktur sprzedaży i korekt sprzedaży ustawia ewidencję „BOŚ”, a dla wszystkich pozostałych ustawia ewidencję „mBank”.

Jest to bardzo bardzo proste narzędzie, ale dzięki niemu można zmniejszyć ilość pracy i błędów operatorów. W szczególności w dużych organizacjach takie proste ułatwienia są bardzo pomocne.
W razie pytań służę pomocą tutaj.

Dodaj komentarz